טיול חנוכה מאורגן, מעל ומתחת לפני הקרקע, בצפת

טיול חנוכה מאורגן, מעל ומתחת לפני הקרקע, בצפת

הידעת שמתחת לבתיה של צפת העתיקה עוברות מנהרות?

זוהי מערכת מנהרות מהמאה ה 16 שנחשפה לפני מספר שנים, חלק משרידי שכונה יהודית עתיקה. מ'תור הזהב של צפת' ,שהיה תקופה של פריחה כלכלית ורוחנית. במקום התגלו מבנים וממצאים עתיקים, בהם: מקווה מחומם, מאפייה קהילתית, מערכת ניקוז ובורות מים, חללי מסחר ומגורים. האתר הוכרז כאתר מורשת לאומי בשנת 2011
נערוך סיור תת-קרקעי ( באורך של 100 מ'), עם עששיות, במערכת המנהרות ששוחזרה והוכשרה לביקור קהל ובשרידי השכונה. מסע חווייתי אחורה בזמן, לתוך הסיפור ההיסטורי של צפת הקדומה, אל סיפורי המקום. נצא מן המנהרות אל "בית הקהל" – המבנה  המרכזי בשטח הגדול של האתר, שם יערך מופע חנוכה מקרב לבבות, טקס הדלקת נרות, מוזיקה וסופגניות שתחוממנה בתנור עתיק בן 500 שנה שנמצא ב"בית הקהל"..
איך נוצרו המנהרות?
הבנייה המשמעותית של צפת התרחשה לפני כ 500 , עם הגעתם של כ 10000 ממגורשי ספרד אל העיר. רעידת אדמה קשה שהתרחשה בצפת בשנת 1837 והחריבה אותה  כליל · ומאורעות מלחמת העולם הראשונה שהובילו לשנים של הזנחה,  גרמו לכך שחלק ממבני העיר המפוארת שצפת הייתה, נטמנו עמוק באדמה ועל גביהן נבנה מחדש חלק מהעיר העתיקה.
החשיפה הארכאולוגית של המנהרות והמבנים ב'בית הקהל' בוצעו במהלך השנים בסיוע של אלפי מתנדבים צעירים יהודים מהארץ ומחו"ל · מתנדבים אילו פעלו במסגרת תכניות ההתנדבות החינוכית שמפעילה עמותת 'להבנות' לאורך השנים.

נערוך סיור בסמטאות של צפת, נראה את החנוכיות הדולקות בחלונות ובפתחי הבתים, כדי לפרסם את הנס

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן